Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku- Zamek Obrzycko

Tuż nad Wartą, na wysokiej skarpie, pośród lasów niedaleko miejscowości Obrzycko (w Zielonejgórze) znajduje się pałac, wybudowany w XIX wieku. Wybudowany jest na planie prostokąta i swoim stylem nawiązuje do francuskiego renesansu. W lewej części znajduje się czterokondygnacyjna wieża, do której wejście zdobią dwa gryfy. Ilekroć tam jestem, miejsce to zawsze mnie zachwyca. Cały urok tkwi w pięknym, malowniczym położeniu, dlatego jest to doskonały zakątek, by się wyciszyć, zebrać myśli i czerpać energię z przyrody. Pałac otoczony jest pięknym parkiem z bogatym drzewostanem, w którym znajdują się liczne alejki oraz altanki . Są tutaj lipy, sosny, dęby oraz modrzewie. Widok na Wartę z pałacu działa na mnie uspokajająco.

Został on wybudowany w XIX wieku przez braci Raczyńskich; Atanazego i Edwarda. Hrabia Edwart Raczyński był mecenasem sztuk i nauk, działaczem społecznym, a także członkiem warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jest twórcą poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Raczyński był też właścicielem majątku w Rogalinie, gdzie również znajduje się piękny obiekt pałacowo-parkowy. Tu organizował wystawy swojej kolekcji malarskiej oraz udostępniał olbrzymie księgozbiory. Miejsce piękne i także godne zobaczenia.

Wracając do Obrzycka, po II wojnie światowej obiekt przeszedł w ręce państwowe, natomiast w 1989 roku, przekazany został Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obiekt został generalnie wyremontowany i tak powstał Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku. W pałacu znajduje się 10 apartamentów, 2 sale obrad, sala koncertowa oraz sala konferencyjna na prawie 100 osób. Na terenie obiektu zobaczymy również domek myśliwski, bażanciarnię oraz dwie oficyny po obu stronach dziedzińca, które także stanowią bazę noclegową. Przed pałacem na dziedzińcu znajduje się kwietnik, a w centralnej jego części popiersie kobiety z inskrypcją. 

Miejsce bardzo dobre na zorganizowanie szkolenia, konferencji, czy sesji ślubnej w plenerze. Odnajdziemy tu spokój, ale i możemy aktywnie wypoczywać. Każdy kto kocha wędrować, łowić ryby, zbierać grzyby albo po prostu podziwiać przyrodę polubi je.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *