Test optymalizacji mobilnej

W dobie smartfonów i przewagi urządzeń mobilnych nad stacjonarnymi, dostosowanie strony internetowej do nich wydaje się być oczywiste. Wydaje, ponieważ jeszcze wiele witryn nie jest mobilnie zoptymalizowanych. Powszechnym trendem jest, że wszelkich informacji poszukujemy w telefonach komórkowych lub tabletach. Towarzyszą nam wszędzie, a także za ich pomocą dokonujemy zakupów. Prawie połowa populacji- 40 % korzysta z internetu wykorzystując smartfony i tablety. To te urządzenia generują obecnie największą sprzedaż, a Google wspiera strony z mobilną optymalizacją i w wynikach wyszukiwania wyżej je pozycjonuje. Świadomość tego powinna zmobilizować właścicieli witryn internetowych do dostosowania się do obecnych trendów, jeśli chcą mieć dobre wyniki sprzedaży. Chyba większość z nas przeglądało w smartfonie stronę, która nie była czytelna. Palcami rozciągaliśmy za małą czcionkę, a obraz nam uciekał. Irytujące, dlatego i my zazwyczaj uciekaliśmy z takiego miejsca. 🙂

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być tzw. mobilna strona responsywna, która dostosowuje witrynę i wszystkie jej elementy do wielkości urządzeń, na których jest wyświetlana, również na komputerze. Jednym słowem, jest elastyczna.  Istnieje jeszcze druga opcja- mobilna strona, ale jak nazwa wskazuje, wyświetla się tylko na mobilnych urządzeniach i nie jest uniwersalna. Jest uboższa od pierwowzoru i nie wszystkie elementy będą widoczne. Dla wersji komputerowych taka witryna jest osobno projektowana i posiada osobne adresy URL. Mało ekonomiczne i niewygodne. Co wybrać? To zależy od naszych potrzeb, rodzaju działalności i budżetu oczywiście.

Sprawdźmy sami w prosty sposób, czy nasza strona jest dostosowana do mobilnych urządzeń. Wpiszmy w przeglądarkę „Google mobile friendly test”. Otwieramy pierwszą stronę w wynikach wyszukiwania i wpisujemy adres strony, którą chcemy sprawdzić. Wykonałam test optymalizacji mobilnej ponownie (robiłam to pół roku temu) i z zaskoczeniem otrzymałam informację, że moja strona tym razem nie jest przystosowana do mobilnych urządzeń…:D Muszę nad tym popracować..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *